Biostatisztikai és Epidemiológiai Kutatócsoport

Kutatási téma

A Biostatisztikai és Epidemiológiai Kutatócsoport három fő területen folytat kutatásokat:

  • Epidemiológiai elemzések adminisztratív/finanszírozási adatok alapján, különös tekintettel az alsó végtagi érbetegségekre és az ezek miatt szükségessé váló amputációkra. Kutatócsoportunk az elsők között kezdte vizsgálni az egészségügyi ellátás finanszírozása céljából rutinszerűen gyűjtött adatok epidemiológiai kérdések megválaszolására történő felhasználásának lehetőségeit Magyarországon (HUNVASCDATA projekt). A fókuszkérdés az alsó végtagi érbetegségek, illetve az ezek miatt szükségessé váló amputációk, de ezen túl általános módszertani fejlesztéseket is végez a kutatócsoport ezen a területen.
  • Mortalitási adatok elemzése, különös tekintettel a többlethalálozásra. A kutatócsoport fontos vizsgálati területe a halálozási adatok elemzése, elsősorban a – koronavírus-járvány alatt a közbeszédben is gyakran tárgyalt – többlethalálozásé. E téren a kutatócsoportunk mind módszertani fejlesztést, mind tényleges monitorozást, és ehhez kapcsolódó publikus adatközlést végez. Vizsgálja ezen felül a halálok szerinti (okspecifikus) mortalitást, időbeli alakulásra és országok közötti különbségre is tekintettel.
  • Klinikai biostatisztikai támogatás. A kutatócsoport számos kisebb-nagyobb klinikai kutatást támogat biostatisztikai oldalról; jelenleg elsősorban kardiológiai területen. A kutatócsoport részt vesz túlélés-elemzésben, időbeli és területi mintázatok vizsgálatában, valamint elemez regiszter-adatokat is.

Ezeken felül a kutatócsoport biostatisztikai támogatást nyújt az Élettani Szabályozások Kutatóközpont többi kutatócsoportjának is, jelenleg elsősorban a Számítógépes Terápiaoptimalizálás Kutatócsoport részére (tumornövekedési modellek paraméter-becslése).

Főbb eredményeink:

  • A HUNVASCDATA projekt keretében egyedülálló kutatási módszertant építettünk ki adminisztratív/finanszírozási adatok elemzésére. Az alsó végtagi amputációkkal kapcsolatban közölt legtöbb hazai adat kutatócsoportunk nevéhez köthető. Ezeket számos, magasan jegyzett szakcikkben tettük közzé.
  • A többlethalálozás számítási módszereivel kapcsolatban széleskörű felvilágosító, ismeretterjesztő tevékenységet végzett a kutatócsoport, a koronavírus-járvány alatt számos sajtótermék által közölt többlethalálozási adatok kutatócsoportunkhoz kötődnek. Ezen felül alapkutatást is végeztünk a területen, magasan jegyzett szakcikkekben közöltünk fontos módszertani eredményeket is.
  • Klinikai biostatisztikai eredményeinket több tucat cikkben, köztük magasan jegyzett publikációkban közöltük.

Pályázatok

  • 2022-2022: Részvétel az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium Járványmatematikai Divíziójában (RRF-2.3.1-21-2022-00006).